Sprzątanie sektora 4 tzw.  kwatery dziecięcej. Do realizacji pomysłu włączyły się dzieci z kl. V a i V c ze Szkoły Podstawowej nr 2 (ok. 30 osób) oraz zastęp zuchów „Wesołe Słoneczka”, drużyna  starszo harcerska ”Lechici” i drużyna wędrownicza „Wagabunda” (łącznie ponad 20 osób z obu makowskich szkół). Opiekunami były panie: Małgorzata Bielacka, Anna Rykowska, Anna Myślak, Anna Pawlik oraz druhny Małgorzata Kobylińska, Paulina Kobylińska i druh Robert Chrzanowski.

Zbiórka chętnych osób była przed szkołą i w harcówce. Następnie dwie grupy połączyły się i razem ruszyły na cmentarz.

Każdy przyniósł ze sobą: worki, rękawice, narzędzia ogrodnicze, gałązki świerkowe i znicze.
Celem spotkania było uporządkowanie bezimiennych grobów, których w tym sektorze jest ok. 200. Należało najpierw wyrwać trawę, wypielić, wynieść do kontenera stare, sztuczne wieńce i resztki zniczy. Następnie trzeba było uzupełnić grób ziemią, zrobić obramowanie, udekorować świerkiem i kwiatami, postawić znicz.
Dzieci podzieliły się na małe grupki. Wielu grobom, w ciągu tych trzech godzin (od 10.30 do 13.30), udało się przywrócić godny wygląd. Wszyscy sumiennie pracowali i wykonali bardzo potrzebną pracę.

Na koniec zebrani odmówili modlitwę za zmarłych. Każda osoba zapaliła znicz i postawiła go na grobie, który sprzątała.

Dzieci i młodzież zachęcona efektem swojej pracy postanowiła, że sprzątanie kwatery dziecięcej wejdzie do  tradycji szkoły i hufca. Pani Małgorzata Bielacka poczęstowała wszystkich słodyczami.

Fundacja Kocham Maków bardzo dziękuje wszystkim Dzieciom, Młodzieży  i Opiekunom za pomoc przy realizacji projektu, za poświęcony czas, rzetelną pracę i zaangażowanie. Jest to bardzo budujące, że młode pokolenie tak chętnie włączyło  się w tak cenną inicjatywę i kultywuje naszą, polską tradycję.
Anna Pawlik

zdjęcia: Anna Pawlik, Paulina KobylińskaRefleksje dzieci z klasy V c

W sobotę 24 października wybraliśmy się z klasą i nauczycielami na cmentarz, aby sprzątnąć pomniki ludzi nie żyjących, którzy nie mają rodzin. Byliśmy tam dwie godziny i 30 minut.
Porządkowaliśmy groby z uwagi na nadchodzący dzień Wszystkich Świętych. Z nami szli harcerze. Ja jestem harcerką, ale szłam ze swoją klasą.
Do jednego grobu były wyznaczone dwie lub trzy osoby. Najpierw wyrywaliśmy trawę, potem sypaliśmy czarną ziemię. Na ziemię kładliśmy świerk, a na sam koniec zapalaliśmy znicze. Każdy wziął ze sobą rękawiczki, znicze, grabie, worek na śmieci oraz duże nożyczki. Na koniec pani podchodziła i sprawdzała usprzątane groby. Ten dzień był znakomity. Chciałabym, żebyśmy mogli więcej pomagać ludziom w różny sposób.
Aleksandra Marańska, kl. V c

24 października 2015r. w sobotnie przedpołudnie razem z uczniami z klasy V a ZS nr 2 oraz harcerzami pod opieką pań: Anny Myślak, Anny Pawlik, Anny Rykowskiej oraz Małgorzaty Bielackiej wybraliśmy się na cmentarz posprzątać groby. W dwuosobowych lub trzyosobowych grupkach wyszukiwaliśmy bezimienne, opuszczone i zaniedbane miejsca pochówku i porządkowaliśmy je.
Po trzech godzinach pracy panie podziękowały wszystkim za zaangażowanie i nagrodziły nasz trud słodyczami. Cieszyliśmy się, że mimo młodego wieku mogliśmy zrobić coś dla wspólnego dobra.
Amelka Tośka, kl. V c

Nie wiedziałam, że jest tyle zaniedbanych grobów. Tyle osób przyszło i harcerze, i nauczyciele. Wszyscy zrobili po parę grobów. Często jeżdżę z rodzicami na cmentarz, bo zmarli potrzebują naszej modlitwy.
Asia Wilkowska, kl. V c

 

W sobotę 24 października odbyła się akcja pielęgnowania i sprzątania małych, zaniedbanych grobów. Uczestniczyła w nich klasa V c i V a. Ja też przyszłam. Dobraliśmy się w dwu – trzyosobowe grupy. W mojej grupie była Ola i Ala. Oprócz uczniów z naszej szkoły, uczestniczyli w tej misji harcerze. W trakcie 2 godzin, sprzątnęliśmy dużo grobów. Moja grupa sprzątnęła trzy groby, bo w jednym znalazłyśmy długą deskę i blaszaną tablicę, w drugim było dużo biedronek, a w trzecim walczyłyśmy ze strasznymi korzeniami. Moim zdaniem było to bardzo dobre, uczciwe i szlachetne. Dzięki nam wygląd cmentarza jest o wiele lepszy niż kiedyś. To był wspaniały pomysł. Następnym razem też wezmę udział w takim przedsięwzięciu. Warto pomagać.
Alicja Cikacz, kl. V c

Dnia 24.10.2015r. z kolegami, koleżankami, harcerzami oraz nauczycielami wybraliśmy się na cmentarz, aby zadbać o opuszczone groby na dzień Wszystkich Świętych. Wszyscy mieli wziąć rzeczy, które mogłyby się przydać w pracy. Pracowaliśmy w grupach, ja byłam ze swoją przyjaciółką Madzią. Bardzo starałyśmy się, aby ładnie i zwinnie opielić i ozdobić nagrobki. Dzięki naszej pracy zdążyłyśmy zrobić cztery groby. Panie nas pochwaliły, że bardzo się postarałyśmy, ja z Magdą także byłyśmy dumne z naszej pracy wykonanej w tak krótkim czasie. Gdy już zbieraliśmy się do wyjścia, panie poczęstowały nas cukierkami. Bardzo podobało mi się to wyjście. Jestem bardzo zadowolona z tego, co zrobiłam. W przyszłym roku bardzo chciałabym to powtórzyć.
Ania Artyfikiewicz

Dnia 24 października wybrałam się z częścią mojej klasy, dziećmi z innych klas i harcerzami na cmentarz sprzątać opuszczone grobki. Są to nagrobki, które nie mają tablic z imionami i nazwiskami. Akcję zorganizowały panie, które były przewodniczącymi wyprawy. Bardzo lubię takie akcje jak ta, ponieważ są to dobre uczynki. Na miejscu dobrałam się z przyjaciółką Anią w parę i zaczęłyśmy wybierać grobek. Było ich bardzo dużo. Szkoda, że ludzie, którzy obok sprzątali swoje pomniki, nie zainteresowali się opieleniem nawet jednego grobku, bo to przecież dobry uczynek. Zabrałyśmy się do pracy. Grobki, które sprzątałyśmy, były małych dzieci. Po opieleniu, postawiłyśmy znicz i pomodliłyśmy się. Tak zrobiłyśmy na czterech kolejnych grobach. Jeden z nich był cały zarośnięty, było widać tylko czubek krzyża. Po zrobieniu tego grobka, byłyśmy z siebie bardzo dumne, ponieważ był nie do poznania. Cieszyłam się, że mogłam chociaż trochę oczyścić z chwastów i ozdobić te nagrobki. Kiedy musieliśmy odchodzić, chciałam zostać dłużej, lecz już było wszystko ustalone. Mimo paru pokaleczeń, bardzo cieszyłam się z akcji. Mam nadzieję, że za rok powtórzymy to zadanie.
Magda Rykowska, kl. V c

 
Milena Wielechowska, kl. V